Wolontariusze Dębickiego Hospicjum Domowego, podczas dyskusji na temat uczczenia 100-lecia urodzin Jana Pawła II, wysunęli szereg propozycji wartych realizacji. Wśród nich i ta, dotycząca Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych, zgłoszona przez naszą wolontariuszkę Stasię Ligęzkę-Charysz.
Choć Rzeczpospolita Polska zapewnia rodzicom możliwość pochówku dzieci, które urodziły się martwe bez względu na czas trwania ciąży, bywa tak, że niektórzy rodzice nie są świadomi tego prawa bądź rezygnują z niego. Tak czy inaczej, pozostawionym w szpitalu dziecoim należy się szacunek, a zatem i godny pochówek.
Wysiłkiem grupy osób, pomysł uczczenia "Dzieci Utraconych" udało się zrealizować 18 października 2020 r.
Po Mszy św. o godz. 13:00, odprawionej w kościele Miłosierdzia Bożego w intencji rodziców którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku: poronienia, przedwczesnego porodu, lub w inny sposób, księża wraz osobami pragnącymi wziąć udział w uroczystości, udali się na cmentarz przy ulicy Wielopolskiej. Tam, po modlitwie poprowadzonej przez ks. proboszcza Antoniego Bielaka i odczytaniu przez ks. Krzysztofa Fejkiela imion przekazanych przez rodziców, urna z prochami 90 dzieci, wraz z rulonem zawierającym imiona, została uroczyście złożona do grobu. W obrzędzie pogrzebowym uczestniczyło liczne grono osób.
Kolejne pochówki, będą odtąd organizowane dwa razy do roku: w pierwszą niedzielę po 25 marca - kiedy obchodzony jest „Dzień Świętości Życia” i w niedzielę po 15 października - w dzień, który na całym świecie poświęcony jest wspomnieniu „Dziecka Utraconego”.
W organizacji tej uroczystości wolontariuszy Dębickiego Hospicjum Domowego wsparli księża i młodzież z Parafii Miłosierdzia Bożego, Urząd Miasta i Dyrekcja ZOZ w Dębicy, oraz Pani Joanna Sadowska z fundacji SPES.
Kliknij aby zobaczyć relację w Gościu Niedzielnym ...
Zobacz PLAKAT okolicznościowy ...
Marek Wójcik
Kliknij na zdjęciu aby obejrzeć następne, lub użyj przycisków nawigacyjnych poniżej.